Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach publicznych, zobowiązany jest do wykonania corocznego przeglądu technicznego w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów. Wyjątkiem są pojazdy młodsze niż 5 lat, dla których badanie techniczne obligatoryjne jest po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następne po kolejnych dwóch latach użytkowania samochodu.
Badanie techniczne daje pewność, że podstawowe elementy eksploatacyjne pojazdu, potrzebne do jego bezpiecznego użytkowania, są w prawidłowym stanie. Polega na sprawdzeniu takich komponentów, jak stan ogumienia, oświetlenia, układów hamulcowego, kierowniczego i wydechowego, silnika czy elementów bezpieczeństwa. Dopuszcza też sprawdzenie obecności wyposażenia obowiązkowego np. gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego. Podczas badania technicznego sprawdza się również numer VIN, zgodność stanu rzeczywistego pojazdu z dowodem rejestracyjnym, kontroluje się dodatkowe wyposażenie, na przykład instalację LPG, emisję spalin, czy poziom hałasu silnika.
Czy okresowe badanie techniczne pojazdu wystarczy?
Poza obowiązkowym przeglądem technicznym, warto zadbać o sprawność swojego pojazdu również w pozostałej części roku. Dobrą praktyką jest przede wszystkim dodatkowe sprawdzenie samochodu przed zimą. To wtedy jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, co w perspektywie może odbijać się na naszym bezpieczeństwie. W Bosch Car Service zawsze gorąco zachęcamy do tego typu działań i pragniemy razem z Tobą zadbać o Twój samochód. Przybliżmy więc, dlaczego przegląd przed zimą jest doskonałą formą uzupełnienia corocznego badania technicznego.
10 punktów, które sprawdzimy w Bosch Car Service
- Ogumienie – wymiana opon to pierwsze, co nasuwa się na myśl przygotowując swój samochód do zimy. W Bosch Car Service poza zmianą ogumienia, sprawdzimy od razu jego ciśnienie, aby było dostosowane do zbliżających się niskich temperatur.
- Akumulator – to równie delikatny i narażony na zmiany temperatur element samochodu. Ważne, aby przegląd przed zimą zawierał sprawdzenie stanu naładowania baterii, mocy rozruchowej i poziomu elektrolitu, aby silne, nocne mrozy nie sprawiały, że uruchomienie silnika będzie zadaniem niewykonalnym.
- Alternator – to element nierozerwalnie związany z akumulatorem, służący jako jego „ładowarka”. W czasie, gdy silnik pojazdu jest uruchomiony, alternator doładowuje akumulator i jest źródłem prądu w trakcie jazdy. Podczas przeglądu technicznego warto zwrócić uwagę, by w serwisie wykonano pomiar prądu ładowania oraz stan osprzętu alternatora, tj. paska klinowego lub wielorowkowego.
- Świece zapłonowe lub żarowe – niewielkie podzespoły odpowiadające jednak za jedną z ważniejszych spraw podczas uruchamiania silnika – wstępne podgrzanie komory spalania i zapłon. Przepalone lub zbyt mocno wyeksploatowane świece powodują problem z uruchomieniem silnika w niskiej temperaturze otoczenia.
- Przewody zapłonowe – popękane lub przetarte przewody zapłonowe nie pozwolą na dostanie się wystarczającego ładunku elektrycznego z akumulatora do świec zapłonowych lub żarowych, co w konsekwencji również utrudni zapłon silnika w zimnym i wilgotnym zimowym klimacie.
- Ustawienie świateł – krótszy dzień i szybko zapadający zmrok powodują, że prawidłowo ustawione światła pojazdu mają zimą jeszcze większe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Równocześnie warto sprawdzić czy wszystkie żarówki są sprawne, a po ich ewentualnej wymianie także zbadać optymalne ustawienie reflektorów.
- Płyn chłodniczy – jest on co prawda wymieniany co kilka lat, jednak warto sprawdzić przed zimą temperaturę jego krzepnięcia za pomocą glikometru i ewentualnie uzupełnić układ chłodniczy o świeży płyn przed silnymi mrozami.
- Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy – szalenie istotny element przeglądu przed zimą. Niepoprawne ściąganie wody lub śniegu z szyby, pozostawianie smug, wydawanie piszczących dźwięków to oznaki zużycia wycieraczek. A wówczas znacznie spada bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu w warunkach podwyższonej wilgotności, częstych opadów atmosferycznych i szybko zapadającego zmroku. Warto wcześniej zadbać też o uzupełnienie zimowego płynu do spryskiwaczy, aby zamarzający w niskich temperaturach płyn letni nie rozsadził zbiornika.
- Zawieszenie – sterowność na śliskiej nawierzchni, pokrytej śniegiem lub gołoledzią, znacznie spada w momencie, gdy w układ zawieszenia lub kierowniczym występują jakiekolwiek luzy. Z kolei zużycie amortyzatorów wydłuża drogę hamowania i tak już zwiększoną przez zimowe warunki na drodze.
- Hamulce – podstawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poza okresowym badaniem technicznym warto skontrolować grubość klocków hamulcowych i stan tarcz, aby w czasie wzmożonej wilgotności nie zaskoczyły nas także problemy ze stanem technicznym układu hamulcowego we własnym samochodzie.
Zaufaj Bosch Car Service i jedź zimą bezpiecznie!
Wszystkie wymienione elementy podstawowego przeglądu samochodu przed zimą, a ponadto wymiana filtra kabinowego oraz antysmogowego czy serwis klimatyzacji, są dostępne w serwisach Bosch Car Service zlokalizowanych na terenie całej Polski. Nasz przegląd zimowy zapewnia komfort i bezpieczeństwo podróży, bez względu na aktualną jakość powietrza i warunki atmosferyczne. Nie ryzykuj swoim bezpieczeństwem i odwiedź Bosch Car Service, gdzie kompleksowo sprawdzimy samochód przed zimą.
Kategorie: Porady
Skomentowano